Pendik pedodonti diş, 0-13 yaş grubunda olan çocukların ağız ve diş sağlığı hizmetlerini veren bir diş sağlığı alanıdır. 0-13 yaş grubundaki çocukların diş sağlığını korumak, çürük ve kalıtımsal nedenlerden ötürü dişlerde oluşan sorunları ortadan kaldırmak için hizmet veren bir ana bilim dalıdır.

Pedodonti, 0-13 yaş grubu çocuklarda bebeklikten itibaren ağız ve diş sağlığını, çene ve yüz gelişimini takip ederek tedavi eder ve koruyucu sağlık hizmetlerini üstlenir.

Pendik Pedodonti Diş Sorunlarına Karşı Önlemler

Çocuklarda diş sorunlarına karşı bebeklik çağından itibaren bazı önlemler alınabilir ve böylece 0-13 yaş grubu arasındaki çocuklarda hem ağız ve diş hem de çene ve yüz gelişimi sağlığı korunabilir. Bunun için alınabilecek önlemler öncelikle bebeklerin emzirilerek uyutulmamasıdır.

Diş temizliği her yaşta önemlidir. Dolayısıyla da bebekler uyutulmadan önce mutlaka ıslak bir bez ile diş temizliği yapılmalıdır. Bebeklerin şekerli ya da ballı süt ile uyutulması ağız ve diş problemlerinin temel nedenlerinden birisidir. Özellikle 1 yaşına gelen bebeklerde biberon kullanımı kısıtlanarak tamamen sonlandırılmalı, sıvı gıdalar bardak ile içirilmelidir.

pendik pedodonti dis

Pendik Pedodonti Diş Koruyucu Önlemler

Pendik pedodonti diş amaçlarının temelinde çocuklarda ağız ve diş sağlığını korumaktır. Bu amaç doğrultusunda bir takım koruyucu önlemler alınır. Çocukların doğru beslenmesi, ağız ve diş bakımı gibi hususlar bu koruyucu önlemlere dahildir.

Aynı zamanda koruyucu önlemlerden birisi de yüzeysel flor ve fissür örtüsü işlemlerdir. Böylelikle çocuklarda ağız ve diş sağlığının korunması hedeflenir.

Yasal Düzenlemeler

Ayrıca

, sağlık bakanlığının resmi gazetede yayınlanan özel ağız ve diş sağlığı hizmeti ile ilgili mevzuatı için tıklayınız