Pendik hamilelikte diş sorunu kadınların oldukça sık yaşadığı ağız ve diş sağlık sorunlarından birisidir. Hamilelik oluşumundan dolayı vücudun farklı tepki vermesi, ilaç ve anestezi kullanımının kısıtlanması gibi durumlar çoğu zaman hamilelikte diş tedavisinin zor olmasına neden olmaktadır.

Hamilelik öncesinde diş taraması ve gerekli ise diş tedavisinin mutlaka yapılması gereklidir. Aksi takdirde hamilelikte diş sorunları oldukça zorlayıcı ve yıpratıcı olabilmektedir. Dayanılmaz ve büyük bir diş sorunu yaşandığında ise diş hekimleri ancak Kadın Doğum Uzmanı onayı ile tedavi sürecini başlatmaktadır.

pendik hamilelikte dis

Hamilelikte Diş Dolgusu Yapılır mı?

Hamilelikte diş sağlığını kontrol etmek hem çok önemli hem de oldukça zordur. Bu nedenle de ağız bakımı hamilelikte iki kat önem kazanmaktadır. Hamilelik sırasında vücudun salgıladığı hormonlar ve hassasiyetlik neticesinde diş sorunları daha fazla görülebilmektedir.

Hamilelik sırasında diş dolgusu yapılması artık mümkündür. Ancak hamileliğin özellikle 1 ila 3 ayı arasında işlem öncesinde gebelik takibi yapan Kadın Doğum Uzmanı onayı alarak tedavi sürecini başlatmak en sağlıklısı olacaktır.

Hamilelikte Diş Çekilir mi?

Pendik hamilelikte diş çekimi konusu da tıpkı dolgu konusu olduğu gibi hamileler tarafından merak konusudur. Eğer sorun büyük ve dayanılamayacak derecede ise hamilelik sırasında diş çekimi yapılabilir. Ancak özellikle hamileliğin ilk üç ayında diş çekimi öncesinde gebelik takibi yapan uzman doktorun onayı ile tedavi süreci diş hekimi tarafından başlatılmaktadır.

Yasal Düzenlemeler

Ayrıca

, sağlık bakanlığının resmi gazetede yayınlanan özel ağız ve diş sağlığı hizmeti ile ilgili mevzuatı için tıklayınız