Kaynarca kanal tedavi hafif ve orta dereceli çürümüş ya da ölmüş ya da ölmeye yakın olan dişlerin iyileştirilmesinde kullanılan tedavi yöntemidir. Bir diş darbe ya da travmalar sonucunda zarar gördüğünde diş sinirleri zedelenebilir ve hatta kaybedilebilir.

Diş sinirleri zarar gördüğünde sinir öldüğü zaman vücut ölü siniri kabul etmez. Bu durumda diş iltihaplanır ve sancıya neden olur. Bu durumda ince bir metaryel ile ölü sinir dişten çıakrılır ve sinirin boşluğu dolgu gibi işlemler ile doldurularak dişe kanal tedavisi uygulanır.

Kaynarca Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kaynarca kanal tedavi süresi hastadan hastaya yani hastanın diş durumuna göre değişir. Eğer siniri ölmüş diş enfekte olmuş ise yani iltihaplanmış ise birkaç seans ilaç kullanımı ile dişteki iltihabın dağılması beklenir.

Dişin enfektesi geçtikten sonra kanal tedavisi süresi 2 seans sürebilir. Ancak dişte herhangi bir enfekte oluşumu yok ise kanal tedavisi daha kolay ve daha kısa sürer. Çoğu zaman tek seansta kanal tedavisi tamamlanır.

kaynarca kanal tedavisi

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Neden Ağrı Yapar?

Kanal tedavisi akabinde hastalar acı ve ağrı şikayeti ile karşı karşıya kalabilirler. Bu ağrı ve acının sebebi hastanın kendisinden ya da tedaviyi uygulayan diş hekiminden kaynaklanabilir. Eğer diş hekimi yanlış tedavi uygulamış ise şiddetli acı ve ağrı görülebilir.

Kanal tedavisi sonrasında hastanın düzenli ve doğru beslenmemesi

, ağız ve diş bakımını düzenli yapmaması gibi durumlar da şiddetli ağrı ve acıya sebep olacaktır.

Yasal Düzenlemeler

Ayrıca, sağlık bakanlığının resmi gazetede yayınlanan özel ağız ve diş sağlığı hizmeti ile ilgili mevzuatı için tıklayınız