Kartal ortodonti tedavisi, çarpık ve yamuk dişlerin düzeltilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemi olmakla birlikte diş hekimliği alanında özle bir daldır. Dişlerde ve çene yapısında düzensizlik ve şekil bozukluğu var ise ve ağızda bozuk bir kapanış söz konusu ise bu durumda ortodonti tedaviye ihtiyaç duyulur.

Tedavi sonrasında hastaya estetik bir ağzı ve diş yapısı kazandırılırken aynı zamanda kişinin sosyal hayatındaki özgüven eksikliği de giderilmiş olur.

Kartal Ortodonti Tedavisi Neden Gereklidir?

Dişlerin çarpık olması durumunda, diş büyüklüğü ve çene genişliği olduğunda hem dişlerin görünümünde hem de ağzın kapanma görünümünde estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Bu noktada hem dişlerin çarpık görünümünü ortadan kaldırmak hem de çenenin kapanışını düzeltmek için ortodonti tedavisi gerekli olur.

Ortodonti tedavisi ile hem dişlere hem de ağız iskeletine olması gerektiği form kazandırılır. Dişlere ve gerekirse çeneye bazı tel,şeffaf kalıp ve benzeri gibi aparatlar takılır. Bu şekilde diş ve çene çarpıklığı ortadan kaldırılır.

kartal ortodonti tedavisi

Kartal Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Kartal ortodonti tedavisi

, diş çarpıklığı ya da çene ileriliği ya da geriliği olan tüm hastalarda uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Ancak hastada çene ileriliği ya da çene geriliği var ise bu tedavi hastaya mutlaka 12 yaşından önce uygulanmalıdır.

Çene iskeletinde meydana gelen ilerilik ya da gerilik gibi sorunlar 12 yaşından sonra daha zor tedavi edilen problemlerdir. Dolayısıyla da diş hekimleri tarafından bu sorunların 12 yaşından önce mutlaka tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Yasal Düzenlemeler

Ayrıca, sağlık bakanlığının resmi gazetede yayınlanan özel ağız ve diş sağlığı hizmeti ile ilgili mevzuatı için tıklayınız